Segélyhívások

107

105

104

 

112

MI A TEENDŐ SÚLYOS IPARI BALESET ESETÉN?

Jelenlegi hely

Címlap

Bemutatkozik az Ősi Református Gyülekezet

Nyomtatóbarát változatEmail
Van olyan gyülekezet, amelyiknek múltja van. Van olyan, amelyiknek múltja és jelene van.

Az Ősi Református Gyülekezetének múltja, jelene és jövője is van.

A régmúltat, a kezdeteket pontosan nem ismerjük. Általánosságban igaz, hogy a múlt mindenhol, így itt is a reformáció körüli időkig nyúlik vissza. A mohácsi vész után, a súlyosan kivérzett országban már az 1530-as évtizedektől kezdve egymás után épülnek a református kollégiumok, mint pl. Pápa, Debrecen, Mezőtúr. S amikor Károli Gáspár gönci református esperes lefordítja magyar nyelvre a teljes Szentírást, és 1590-ben Vizsolyban ki is nyomtatják, ennek lelkisége, szellemi hatása a legkisebb településig mindenütt érezhető. A protestáns prédikátorok és tanítók országszerte végzik a munkájukat akkor is, ha még nincs templom.

Nem lehet pontosan tudni, de egy forrásmunka 1695-re teszi Ősiben a gyülekezet keletkezését. Fél évszázad elteltével pedig, 1746-ban már pontos adatunk van a református közösség létezéséről a faluban. Viharos, vérzivataros történelmi idők ezek. A templom majd csak II. József Türelmi Rendelete után épülhet és épül fel, 1784-ben. Ekkor mintegy 140 lélek alkotja a Gyülekezetet.

Mivel pedig iskola is kell a templom mellé, a következő évben, 1785-ben iskolát és kántorlakást is építenek. Aztán harangot vesznek 158 forintért, hogy ott lakjon a toronyban, az élőket hívogassa, a holtakat elsirassa.

Így élte mindennapjait Ősiben a Református  Gyülekezet, teljes sorsközösségben a faluval. Az 1848-as szabadságharc tragédiájából lélekben megerősödve került ki: 1851-ben 860 a reformátusok száma.

Azután is túléli a nagy világégéseket, bár igen jelentős károkat szenved el a faluval együtt. Nem csak a templom sérül meg, de súlyosak az emberáldozatok: a halottak és az elhurcoltak…

Lehet-e újra kezdeni? Felépülhetnek-e a romokban levő lakóházak és lelkek? Felépül-e a szétlőtt templomtorony?

1949-ben érkezik meg a gyülekezetbe az új lelkipásztor, néhai Böröczky Gábor, akinek szolgálati ideje alatt felépül az új torony, egy sátortetős, egyszerű, amire akkor futotta.

1984-ben megújult részben a templom-külső is, de az építkezés folyamatos, azóta is tart, s nem csupán külsőleges szeretne lenni. Hiszen az elmúlt évtizedek gyilkos folyamata, a szekularizáció, az elvilágiasodás talán a háborúnál is jobban rombol. Mellette reménységre indít a szülőfalujukból elszármazott, de ahhoz mégis szeretettel ragaszkodók, valamint az itteni megmaradt hűségesek áldozatvállalása.

2004-ben hozta létre a gyülekezet a „Harangszó” Alapítványt, melynek segítségével elkészülhetett a templomtorony teljes rekonstrukciója. A néhai Erdélyi Zoltán építészmérnök, aki Ősi szülötte volt, nem csak az alapítvány létrehozását szorgalmazta, de munkatársaival együtt elkészítette a templom felújítási terveit.

2005. decemberében került helyére az új a háború előtti állapotnak megfelelő toronysisak utolsó darabja. Akkor még gyülekezet és lelkésze: Lukáts András esperes, püspök-helyettes lelkész, aki mintegy negyedszázadig végezte szolgálatait Ősiben, együtt örülhetett és adhatott hálát Istennek.

Mi pedig, akik mind e napig megtarthattuk, kötelességünknek érezzük úgy őrizni a múlt értékeit, hogy elvégezzük a mában saját feladatunkat ezért a közösségért. Hogy valóban azok közé tartozhassunk, akiknek nemcsak múltjuk, de jelenük is van , és van reménységük is a jövendőre.

„A reménység pedig nem szégyenít meg…” Római levél 5:5.   Így legyen!

 

Papp Gyuláné

helyettesítő lelkész

2024. április 25. Márk napja van

e-Papír

Naptár

h
k
sze
cs
p
szo
v
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
 
February 2011