Segélyhívások

107

105

104

 

112

MI A TEENDŐ SÚLYOS IPARI BALESET ESETÉN?

Jelenlegi hely

Címlap

Ősi Petőfi Sportkör

Nyomtatóbarát változatEmail

A II. világháború után már lelkes fiatalok, aknamélyítő munkások, vájárok, és mezítlábas parasztgyerekek szervezték a rongylabdás futballt.

1946-tól már vannak üzemi tornák, mezítlábas  bajnokságok, falvak közötti mérkőzések, amelyek egy gyalogtúrával kezdődtek - míg átmentek a szomszéd  faluba, s levezetésként vissza. A szerencsésebbek  esetleg lovas kocsival, kerékpárral „utaztak”  idegenbe.

A „régi idők emlékeiből” válogatva l952-től beszélhetünk Ősi Bányász néven szervezett futballcsapatról, akik a hivatalos körzeti, majd a járási II. o. bajnokságon vettek részt. Akkori első vezetőik: id. Papp János, id. Szeiler József, id. Dél Mihály voltak, Szijártó Benjámin vezetésével.

Az 1960-as években csatlakoztak hozzájuk az akkori fiatalság jeles képviselői: Baranyai Imre, Horváth János, és a Hadrik család tagjai, akik a kor szellemének és mozgalmainak megfelelően minden szervezett központi sportrendezvényre nevezve magukkal vonzották a gyerekeket, felnőtteket egyaránt.

Baranyai Imre testnevelő tanár munkájának alapja az atlétika volt, amelyre alapozva - a sportok királynőjének nevezett sportági sikereken túl - beindult a labdarúgás mellé kapcsolódva a kézilabda és röplabda sportágak versenyei. Önképző szinten a sakk szakosztály az „idősebbek téli sportjaként” hamar széles teret nyert. A több mint két évtizedes jó működés a tervszerű iskolai utánpótlásképzésben keresendő. A Siliga család, Szalai Károly, Szűcs Géza, Balogh Károly, Kovács István, Dudás Ferenc és sokan másokat Baranyai Imre fogta össze, és értek el kiemelkedő sikereket.

Női vonalon Pergely Zsuzsa, Halász Zsuzsa… értek el kiváló eredményt maguk és falu dicsőségére.

A legnépszerűbb sportág a kis- és nagypályás labdarúgás volt. Az Ősi Bányász megyei I.o-ban is szerepelt az ötvenes évek végén, majd később az ősi Tsz. megalakulása után Ősi Petőfi SK. néven általában a járási I. és II. o-ban játszottak az „új” katolikus  templom melletti pályán (mert annak előtte a várpalotai út melletti erdőszélen játszottak, a két „folyó” - péti víz   és a Séd patak között).

Ebben az időben hazánk labdarúgása a világ élvonalában volt, így Dél Mihály edzőnek a legfőbb gondja az volt, hogy a rendre növekvő létszámú ifjúságból kik maradjanak ki a vasárnapi csapatból Családi dinasztiák tehetséges fiai jöttek a pályára futballozni. Csak néhányat említve: Lakinger, Hadrik, Gerebics, Pila, Siliga, Kovács, Balogh, Andrási, Dudás, Tolner, és sokan mások.

Ezek a fiatalok eleinte a Séd patak hűs vízében hűsítették magukat edzés és mérkőzés után, de összefogva saját kezük munkájával öltözőt kezdtek el építeni, amely igaz, közel negyven év után érte el teljesen összkomfortos mai arculatát. Az alapokat ők tették le, és utódaik TSZ és önkormányzati segítséggel, rengeteg társadalmi munkával ezt tovább folytatták napjainkig.

A pálya széléről eltűnt kerítést először fásítással, majd 1998-ban a küzdőtér körüli korláttal és labdafogóval ellátva védték meg a vandál autós-motoros őrültektől, akik sok kárt okoztak a pálya talajában. Ma már jól gondozott, akár NB. III. színtű rendezvényre is alkalmas.

A sportkör több, mint 50 éves történetében   meglepően kevés edzőt és elnököt „fogyasztott” el, ami igazolja a lokálpatriotizmust és a tudatos tervszerű munkát.


Szijártó Benjamin után az 1970–es évek elejéig Dél   Mihály szakértelme és lelkesedése vitte eredményre a felnőtt csapatot, míg mellette Baranyai Imre besegítve,  de Nokta József kitartó munkájával nevelték az ifi csapatot.

Nevelésük részeként kiöregedett játékosok, Láncz Gyula, majd Kovács István nevéhez fűződnek jelentős edzői időszakok, előbbi 1973-1978-ig, utóbbi 1978-   1987-ig. Közben a „viharos időkben” edző nélkül is a szakosztályvezetők - Németh Antal, ifj. Szeiler József, később Siliga Sándor - irányították a csapat szakmai munkáját is a bajnokság ideje alatt.

1987. tavaszától kezdve Böröczky Péter játékosként - edzőként folytatta Kovács Istvánhoz hasonlóan  az edzői munka mellett  a  sportkör   irányítását, elnökként is 1996-ig.

1996-ban Szili Gyula vette át egy évre a bekövetkezett haláláig a csapatot, aki addig az ifi csapattal 1989-től zsinórban nyerte a bajnokságot.

1997-98-ban ismét Böröczky Péter az edző, majd   Szabó Csaba jártékos-edző sikeres működése 2000. év őszéig.  Végül Tolner András játékos-edző azóta is hűségesen végzi a nem túl hálás feladatot.

Az ifinél Balogh Kálmán 1996-2001 között folytatta Szili Gyula sikereit, majd 2001 óta Balogh Károly az ifivel, Balogh Péter az általános iskolásokkal foglalkozik napjainkig,

Elnökként Baranyai Imre és Kovács István a 60-as, 70-es években volt évtizednyi időt elnök, majd 1982-1986- ig Horváth Sándor, 1987 januárja óta Böröczky Péter 2005. januárig, majd 18 év után ifj. Újvári György lett az  elnök.

A falu szülötte, Lakinger Lajos is itt kezdte az ősi gyepen a labdarugó pályafutását, egészen a Nemzeti Válogatottig. 1960-ban már a veszprémi Haladás igazolt játékosa lett, ahol, 17 évesen kezdő játékos volt.  (Ősiben már 14 évesen a felnőttekkel játszott a kezdőcsapatban!) 1963-1965-ig a Várpalotai Bányászban, majd MTK-ban 2 évig, az Egri Dózsában 2 évig, és a Vasasban 1970-1977-ig játszott.

1974-ben lett válogatott játékos, és egy balszerencsés sportvezetői döntés akadályozta meg abban, hogy 1968-ban nem ő, hanem Sárközi István nyert Olimpiai bajnokságot Mexikóban.

Az ősi futballcsapat 3 alkalommal nyert úgy bajnokságot, hogy indulhatott volna a megyei I. o-ban, de ez sajnos pénzügyi okok miatt nem valósult meg.

1990. óta rendszeresen működik az öregfiúk   szakosztálya, amely erkölcsi és anyagi erőt biztosít a szponzorok a szerény de biztos önkormányzati támogatás mellett a község sportéletének fennmaradásában.

A halál mindig szomorú esemény egy közösség életében, de különösen fájó, ha egy alapító tag haláláig lelkes szurkoló a pályára igyekezve távozik el, ahogy ez Láng Istvánnal történt.

S akkor is ha fiatalon következik be, ami 1997-ben  Szili Gyula játékos, majd edző halálával érintett bennünket. És ifj. Hidvégi Attila játékos - katona tragikus körülmények között, külföldi szolgálatteljesítése közben hunyt el.

Mindkét társunk emlékére rendezzük meg a szabadidő sportrendezvények keretében a Szili-Hidvégi tornát minden évben.

Sportkörünk történetéhez mindenképpen kitörülhetetlenül hozzátartozik Ősi szülötte, Fekete László „Erős Ember” világbajnok.

A kézilabda sportágon keresztül jelenlegi lakóhelyén Dorogon ismerkedett meg „kiöregedett” kézilabdásként ezzel a sporttal, amelyben a világ élvonalába küzdötte fel magát, s vált közismert sportemberré. Az ő nevéhez fűződik a férfi kézilabda sportágban az NB. II bajnokság nyugati csoportjában elért 2. hely, a legrangosabb eredménye a sportkör 55 éves történetében.

Sajnos Fekete László szponzorálása megszűnt, a sportcsarnok építése nem fejeződött be, így a csapat megszűnt.

Jelenleg a megyei II. o-ban szereplő futballcsapat áll az érdeklődés középpontjában, hiszen ma már a veszprém megyei falusi szpartakiádon elért 13 évig tartó rendíthetetlen ősi hegemónia 2005-ben véget ért, pedig a téli-nyári versenyeken 50-60 fő három korosztályban és 6 sportágban aratta sikereit.

Böröczky   Péter


Ősi Petőfi SE labdarugó csapata a megyei II. osztály keleti csoportjában szerepel.  Az elmúlt bajnokságban (2006) bronzérmes helyezést ért el. 2007-ben a félidőben a nem éppen sikeres 10. helyet foglalja el.

A játékos keretet döntően a faluban élő fiatal és idősebb játékosok alkotják, kiegészülve néhány „idegen légióssal”.

A jelenlegi felnőtt keret tagjai:

Szöllősi  József, Székely Zoltán, Papirovnyik Zsolt, Siliga László, Simon Róbert, Siliga Gergyely, Lencsés Rudolf, Pilka István, Balogh Károly, Szalai Károly, Pilka Mátyás, Boza Csaba, Szmulai Péter, Jelinkó József, Gyűrüs Csaba, Cseh István, Domokos Béla, Kállai Sándor, ifj. Tollner András.

Edzőjük: Tollner András

Ifjúsági keret tagjai:

Szabó Zsolt, Pál Lajos, Baráth István, Siliga Bálint, Beke  Ferenc, Tollner Tamás, Balogh Ádám, Balogh Róbert, Bajcsi Dávid, Teveli Péter, Gansperger Gábor, Zsömle Zoltán, Boza József, Pilka Ferenc, Balogh  Máté, Tóth Gábor, Skabla Adrián.

Edzőjük: Balogh Károly

Fő támogatóink a helyi önkormányzat illetve pártolótagságunk, akik hol kétkezi munkájukkal, hol eszközökkel, hol anyagi támogatással segítenek bennünket. Ez létfontosságú, nehogy a környező falvak sorsára jussunk (lásd Berhida, Litér, Csajág, Hajmáskér stb.)

Sok falubeli társunknak jelent valamilyen formában hasznos és egyetlen kikapcsolódást a szürke hétköznapokban a szurkolás.

Magamról és a csapathoz való kötődésemről:

1975-ben lettem az Ősi Petőfi SE igazolt játékosa. Azóta kis kitérőt leszámítva mindig a falum sportját szolgáltam, mind a mai napig. Játékosként, később játékos–edzőként megadatott, hogy részese legyek sok-sok sikernek, vagy éppen kudarcnak. Már aktív koromban elnökségi tagként vehettem részt az egyesület ügyes-bajos dolgainak intézésében. Jelen pillanatban a felnőtt csapat irányítása a feladatom, és az elnökség munkájában is részt veszek.

Lehetőségem szerint mindent elkövetek, hogy továbbra is működjön az egyesület, még ha szerény körülmények között is, a felnőtt és ifjúsági csapat játékosainak sportolási lehetőséget biztosítva.

Remélem, érdemes ezért dolgozni, és mint ahogy eddig is a sikerekkel tudjuk tovább öregbíteni falunk hírnevét.

Tollner András

Hozzászólások

www.osipse.hupont.hu

Ha még több információt szeretnél az Ősi Petőfi Sport körről!

2024. március 29. Auguszta napja van

e-Papír

Naptár

h
k
sze
cs
p
szo
v
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
 
February 2011